Poniżej znajdziesz wykaz moich artykułów związanych z podwodną fotografią. Wybierz interesujący Cię temat!

  • RED STARS ALBUM
    Odkąd zacząłem odwiedzać Morze Adriatyckie, w moim cyfrowym archiwum rosła liczba zdjęć z rozgwiazdami. W zamglonych odmętach, ich czerwona barwa wybija się w świetle latarki i jak zahipnotyzowany muszę wtedy zrobić im zdjęcie. Ich nóżki ambulakralne potrafią zabrać te szkarłupniowe piękności gdzie tylko im się zamarzy, dlatego spotykam je wciśnięte lub przyklejone do najdziwniejszych miejsc.…
  • Mechaniczne syrenki, czyli sesja zdjęciowa z DPV – podwodny skuter
    Mieliśmy kilka chwil na dekompresji po zejściu na wrak Brioni. W ciepłej, przejrzystej wodzie, z kilkoma ławicami wokół, dekompresja może trwać dłużej niż wskazania komputera nurkowego i nie być torturą:). W bazie Nautica na wyspie Vis wypożyczyliśmy skutery Suex XJOY. Podczas tej sesji pływały do 60m wokół wraku, ja opłynąłem z kolei na jednej baterii…
  • Mroczny wrak parowca Brioni
    Parowiec Brioni zatonął 02.02.1930 roku. Przyczyną był podobno błąd nawigacyjny. Statek ten, płynąc pod włoską banderą, przewoził tabakę i wino. Osiadł na południowym wybrzeżu wyspy Ravnik, w pobliżu Visu. Głębokość od 45m do 61m. Podczas nurkowania miałem odczucia mrocznej atmosfery, czy to z powodu sieci obrastających wrak, czy samej głębokości. W każdym razie wrak nie…
  • Żółte żyrandole na wraku parowca Vassilios T.
    Grecki parowiec Vassilios T. zatonął u wybrzeża wyspy Vis w 1939 roku i jest jednym z najbardziej fotogenicznych wraków w okolicy. Jego 100-metrowy kadłub zanurzony na głębokości do 55 metrów stanowi obecnie dom dla całej masy ryb i innych stworzeń. Byłem na nim zaledwie dwa razy, z czego pierwszy raz zaledwie musnąłem jego tajemnice, nie…
  • Cenota Angelita – wejście do piekła odnalezione!
    Niektórzy wierzą, że wejście do piekła znajduje się w wulkanach. Ja znalazłem dużo bardziej przyjazną i malowniczą dziurę. Majowie twierdzą, że rolę tych piekielnych bram stanowią cenoty (Cenotes, dzonot), czyli naturalne studnie krasowe utworzone w skale wapiennej. Miasta Majów zaczęły rozwijać się na półwyspie jukatańskim w Meksyku około 250 roku naszej ery. Pierwsze zapiski o…
  • Jestem w Underwater Photographer Of The Year 2019!
    Moje zdjęcie weszło do finału międzynarodowego konkursu Underwater Photographer Of The Year 2019! W konkursie brało udział ponad 5 tysięcy fotografów z całego świata. Moje zdjęcie przerażonego wizją czyszczenia szyb Łukasza Wrony w Antonowie na Zakrzówku, wpadło w oko jurorom takim jak Alex Mustard, Peter Rowlands i Martin Edge. Pomimo, że w życiu ich nie…
  • Ziemia żółwi – o nurkowaniu z żółwiami zielonymi w zatoce Akumal
    W języku Majów nazwa Akumal oznacza ‘teren należący do żółwi’. Pozostaje tak do tej pory, chociaż inwazję ludzi żółwie musiały odchorować. W zatoce ludzie osiedlili się w 1958 roku, czyli jeszcze przed założeniem Playa del Carmen. Kiedyś dziewicza plaża, osłonięta od sztormów, fal i dużych drapieżników wysoką rafą, obecnie zabudowana jest niewielkimi hotelami. Nadal jednak…
  • Tak się nurkuje na Zakrzówku
    Zakrzówek to jeden z najlepszych akwenów do nurkowania w Polsce. Liczne podwodne artefakty sprawiają, że podczas każdego nurkowania można odkryć coś nowego. Moje ulubione miejsca to podwodna łąka zaraz przy bazie, gdzie bankowo można spotkać tłustego szczupaka i piękne ławice płotek oraz zatopiony drewniany statek „Gruby”, przypominający zatopiony galeon piratów z Karaibów:)..
  • Wyspa Murter i nurkowanie na archipelagu Kornati
    Rodzinne wakacje połączone z nurkowaniem, czyli dla każdego coś miłego. Była plaża, były rejsy na nury do parku narodowego Kornati, gdzie bioróżnorodność podwodnego świata była o wiele bogatsza w porównaniu do zeszłorocznego wypadu na wyspę Pag. Polecam przy okazji centrum nurkowe Najada diving ( http://www.najada.com ), które w świetnej atmosferze organizowało nurkowania i transfery na…
  • Nurkowanie na rzecze Zagożdżonce
  • Fotografia akwarystyczna
    Podwodna fotografia „na sucho”